از شما نیز دعوت می شود تا به عنوان نویسنده در وبلاگ فعالیت نمایید.
اگر تمایل دارید، بسم الله...
  :: مدیریت وبلاگ : مجتبی قره باغی
تماس با ما
اتکا بر ضعفهای بشری برای نگاه داشتن تماشاگران روی صندلی سینما سوءاستفاده ای است بسیار رایج و موفق! و راستش را بخواهید، در این جهت، تاریخ سینما را باید تاریخ این سوء استفاده دانست.


موضوعاتی که در تب تحقیقات و مطالعات، جهت دانلود ارائه گردیده، برای شما مفید بوده است؟ آیا با ارائه ی مطالب موافقید؟


» بازدید کل :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» تعداد مطالب :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» آخرین بازدید :

» تعداد نویسندگان :
" از اینکه کنارت بایستم خوشم میاد شان، چون منو خیلی قوی نشون میده
@ The_Social_Network - a David Fincher Film
www.dastanak.ir

نقطه نظر
مجتبی قره باغی

   

هر کسی یه عقیده ای داره ...

بررسی نقش زن درآثار استریندبرگ با تمرکز بر  نمایشنامه میس جولیبرای دانلود فایل به لینک دانلود در انتهای خلاصه مراجعه کنید
.حتما در نظر سنجی وبلاگ شرکت کنید تا از کم و کیف کار آگاه شویم.
رمز فایل: hatim
بابت استفاده از فایل به جای پرداخت هرگونه مبلغی، فقط کافیست برای سلامتی و فرج حضرت صاحب الزمان و برآورده شدن حاجات گردآورنده مطلب و بنده ده صلوات ذکر بفرمایید

مقدمه

تغییر وضعیت حقوقی و اجتماعی زنان و موفقیت کنونی آنان در جوامع مختلف ، نتیجه ی تلاش ها و مبارزات پی در پی و متوالی چند قرن بوده است . این تلاش ها و مبارزات نه تنها از طرف خود زنان صورت گرفته است ، بلکه متفکران و فیلسوفانی چون دیدرو ، ولتر و دیگران در رسالات مختلف خود ، از عدم تساوی حقوق زنان و مردان و شرایط نامساعد حاکم بر زندگی آنان سخن گفته اند .

تلاش های زنان برای به دست آوردن حقوق خود ، در چند قرن اخیر ، هم عرصه ی تفکر و فرهنگ بهره گرفته است و هم بر آن تاثیر گذاشته است .

در قرن نوزدهم و با گسترش اندیشه های مارکسیستی ، توجه به حقوق زنان و شرایط اجتماعی آنان ، افزایش یافت . در کنار رشد روز افزون تمایلات چپ گرایانه در غرب ، تلاش ها و مبارزات زنان نیز شکل جدی تری به خود گرفت . نویسندگان قرن نوزدهم به تمایلات و خواسته های زنان ، بیشتر پرداختند و زن به صورت شخصیتی که اعمال و تصمیم های مستقلی از وی سر می زند در عرصه ی ادبیات پدیدار شد .

از بهترین نمونه های این امر ، « مادام بوواری » گوستاو فلوبر است . « مادام بوواری » نماینده بخشی از درونی ترین خواسته ها و نیازهای زنان بود . این رمان به صراحت ، زن را دارای توانایی و قدرت ابتخاب و تصمیم نشان می داد . هر چند محیط و جامعه و پیرامون او ، نیروی مخالف این توانایی و قدرت بود .

در کنار رخدادهایی که در بالاخص در ادبیات فرانسه رخ می داد ، می توان به نمونه های بسیار قدرتمند آن « هنریک ابیسن » و « آگوست استریندبرگ » اشاره کرد .

ایبسن اشکال تازه ای از روابط ، خانواده ، زن و مسائل مربوط به آنان را مطرح ساخت . آثار ایبسن و استریندبرگ ، بهترین نمونه های تاثیر گذاری ادبیات بر فرهنگ می باشند . واکنش های اولیه تماشاگران تئاتر ، به اجرای آثار آنان که عمدتا با انتقاد و اعتراض همراه بود ، زمینه ساز بهره گیری و تاثیرپذیری روش ها و خواسته های عموم ، مخصوصا زنان بوده است.

« آگوست استریندبرگ » در نمایشنامه های خود ، بحران های روابط میان زن و مرد و وضعیت آشفته ی زنان را در آن مقطع زمانی ، آن قدر قدرتمند به تصویر کشیده است که گذشت زمان از تاثیر و شگفت انگیزی آن نمی کاهد .

زنان آثار استریندبرگ ، زنان انتخاب کننده ای هستند که از میان تمام راه های موجود ، بدون در نظر گرفتن جبرها و فشارهای محیط دست به انتخاب می زنند .

این انتخاب ها حتی اگر به نتیجه ی خوشایندی منجر نشوند ، انتخاب های خود آن زنان هستند . تمام اهمیت زنان این نمایشنامه ها ، حتی اگر شکست خورده قلمداد شوند ، زنان جسوری هستند که در کنار فعالیت ها و مبارزات فمنیستی ( که د راواخر قرن نوزدهم در اروپا شکل جدی پیدا کرده بود ) خواسته های جنس خود را عینیت می بخشند .

« دوشیزه جولیا » سرگذشت غم انگیز دختر جوانی است که زندگی اش نتیجه ی بی پروایی ها و جسارت های مادرش می باشد . زندگی او نتیجه ی انتخاب ها و تلاش های مادرش برای به دست آوردن حقوق مساوی با مردان است . هر چند استریندبرگ با به تصویر کشیدن تلخی سرانجام دوشیزه جولیا ، عمیقا بر آن است جریان دفاع از حقوق زنان را شکست خورده نشان دهد ، ولی آنچه نباید نادیده گرفت ، همین تلخی ها و شکست ها ، منجر به کسب برخی حقوق برای زنان شدند .

« دوشیزه جولیا » به عنوان یک اثر هنری و یک محصول فرهنگ و تفکر ، در خود نوعی از جسارت را به مخاطب عرضه می کند ، که در کنار فعالیت های اجتماعی زنان ، راهکاری عملی را در زمان خود ارائه می دهد .دانلود فایل

بررسی نقش زن درآثار استریندبرگ با تمرکز بر  نمایشنامه میس جولیساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو